Hledáte pomoc s posouzením vaší stavby a jejím správným zařazením do příslušné kategorie? Zajistíme přesné posouzení podle platných předpisů – ať už v rámci požárně bezpečnostního řešení, nebo jako samostatnou službu.
Vyhláška č. 460/2021 Sb., o kategorizaci staveb z hlediska požární bezpečnosti a ochrany obyvatelstva, kde Ministerstvo vnitra stanoví podle § 39 odst. 2 zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění zákona č. 415/2021 Sb.:
Předmět úpravy je stanovení kritérií a charakteristik kategorie stavby z hlediska požární bezpečnosti a ochrany obyvatelstva pro zařazení stavby do této kategorie.
(1) Stavba je zařazována do kategorie jako celek. U souboru staveb se jednotlivé stavby zařadí do kategorie samostatně.
(2) Stavba je pro účely této vyhlášky charakterizována stavebně technickým parametrem stavby, kterým se rozumí:
a) výška stavby, zastavěná plocha, počet podlaží a počet osob, pro který je stavba určena, nebo
b) jiný obdobný parametr stavby, zejména světlá výška podlaží nebo délka tunelu.
(3) Kritériem stavby je pro účely této vyhlášky
a) třída využití,
b) přítomnost nebezpečných látek nebo jiných rizikových faktorů, nebo
c) prohlášení stavby za kulturní památku.
Stavby kategorie 0 se pro účely této vyhlášky rozumí rovněž udržovací práce nebo stavební úpravy, pokud jejich provedení negativně neovlivní požární bezpečnost stavby nebo nezasáhne trvalý ochranný prostor stálého úkrytu. Takovéto udržovací práce nebo stavební úpravy se bez ohledu na vlastní kategorii stavby, ve které se budou realizovat, posoudí z hlediska požadavků na projektovou dokumentaci nebo dokumentaci stavby jako stavba kategorie 0. Ustanovení § 3 odst. 1 vyhlášky se v těchto případech nepoužije.
Stavby kategorie I
Stavby kategorie II
Stavby kategorie III
Kategorizace staveb z hlediska požární bezpečnosti určuje, jaké požadavky musí stavba splňovat pro zajištění ochrany osob a majetku.
Tento proces zahrnuje hodnocení parametrů, jako je výška stavby, zastavěná plocha, počet podlaží nebo přítomnost rizikových faktorů (například nebezpečné látky). Správné zařazení stavby do kategorie je zásadní pro splnění legislativních požadavků a zajištění bezpečnosti.
Zařazení stavby do kategorie určuje odborník na požární bezpečnost, který vychází z platné legislativy, konkrétně z vyhlášky č. 460/2021 Sb.
Odborník posoudí všechny stavebně technické parametry a rizikové faktory spojené se stavbou, aby zajistil její správné zařazení. Tento krok je často součástí zpracování PBŘ, které je nezbytné pro získání stavebního povolení nebo kolaudace.
Ano, kategorizace staveb je povinná pro všechny typy staveb, které podléhají požárním předpisům. Týká se novostaveb, rekonstrukcí i změn ve využití objektů.
Dokonce i u starších budov může být potřeba jejich zařazení do příslušné kategorie, například při žádosti o změnu užívání nebo při pasportizaci objektu. Každý projekt má svá specifika, proto je důležité spolupracovat s odborníky na požární bezpečnost.
Proces kategorizace obvykle začíná konzultací s naším odborníkem na požární bezpečnost, který posoudí stavební dokumentaci a všechny relevantní parametry stavby. Poté připraví návrh na zařazení do kategorie, který se stane součástí požárně bezpečnostního řešení.
V případě starších budov, kde není k dispozici aktuální dokumentace, může být nutné zpracovat pasportizaci objektu, aby bylo možné přesné zařazení provést.